24mm Arcade Button Snap-in
24mm snap-in arcade push buttons. Used for auxiliary/start/select positions in arcade cabinets and fightsticks.
| Product | Part Number | Key Specs | |
|---|---|---|---|
|
Sanwa Denshi OBSF-24 Snap-in Arcade Button (24mm) |
OBSF-24 |
65g
Various (White, Black, Red, Blue, Yellow, Green, etc.)
NO (normally open)
|
View details → |
Full Specification Comparison
| Specification | Sanwa Denshi OBSF-24 |
|---|---|
| Actuation Force | 65g |
| Color | Various (White, Black, Red, Blue, Yellow, Green, etc.) |
| Contact Configuration | NO (normally open) |
| Diameter | 24mm |
| Material | ABS plastic |
| Mechanical Life | 5,000,000 cycles |
| Microswitch Type | built-in |
| Mounting Type | snap-in |
| Panel thickness | 1-5mm |
| Travel Distance | 0.85mm |